Opinions

Need for Affiliation and 21st Century

We are such social creatures that can even doubt about their personality and existence in the absence of interactions. How does the individualistic culture in the 21st century affect us with respect to our need of affilliation?

Resilience

You always have a friend who claims to have more problems than others, right? Why do some people suffer more when they are faced with the same problems with others? Resilience may be the key factor.

Is Whole Greater Than the Summation Of Its Components?

Do you think that having coffee in your favorite coffee shop is sum of the taste of coffee, comfort of the seat and the music in the background? Well, I do not think so. Let me explain why and how it is related to Gestalt Psychology.

Yaşama İsteği

İçimizde öylesine güçlü bir yaşam isteği var ki her şeye rağmen bizi bağlıyor hayata. Nereden geliyor bu yaşama isteği? Gelin, biraz düşünelim.

Mesleki Uzmanlaşmanın Denge Noktası Nedir?

İş genişlemesi (job enlargement) gibi kavramların iş tasarımında sıkça yer aldığı, spesifik bir alanda uzmanlaşmanın bir noktada motivasyonu düşürdüğü günümüzde iş genişlemesi/uzmanlaşma (job enlargement/job specialization) arasında nasıl bir denge bulmalıyız? Ne kadar çeşitlendirmeliyiz işlerimizi? Ne kadar uzmanlaşmalıyız?

Freud: Sandığınızdan Çok daha Fazlası

Freud, onu yeterince okuyup araştırmadıysanız sandığınızdan çok daha fazlasıydı! Freud denilince akla gelen cinsellik vurgusu ve kişiliğin gelişiminde cinsellikle alakalı yorumları onun önüne geçmiş, onun yanlış anlaşılmasına, bir nokta da anlaşılmamasına neden olmuştur. Yaşadığı dönemde ortaya attığı fikirlere karşı çıkılmış, değer görmemiştir. Günümüz modern dünyasında, geçmişe yönelik değerlendirip, onu okuyup anlamadan biz de aynı hataya düşmeyelim derim. Bu yazımda öncelikle Freud hakkındaki eleştirilere değinip daha sonra günümüz psikolojisine katkılarından bahsedeceğim ve Freud hakkında birkaç bilgi vererek bitireceğim.

Mutluluk

Soyut kavramların tanımını yapmak, onları açıklamak hep zor gelmiştir bana. Hepimizin deneyimi ve duygulanımı biricikken nasıl ortak terimlerle duygu yüklü deneyimleri ifade edebiliriz ki? “Mutluluk” da en önemli soyut kavramlardan biri bence. Ne kadar önemli olduğunu ve hayat görüşünüzdeki yerini mutlaka hayatınızın bir döneminde düşünmüşsünüzdür siz de. Bu yazımda mutluluğu anlamak, anlamlandırmak ve açıklamak peşinde olacağım. Bu düşünsel yolculukta bana eşlik edeceklere, keyifli okumalar diliyorum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: