Yaşama İsteği

Sabah 06.00’da alarmım çalıyor. Yaşam kalitemin yüksek olması için çok çalışmam, erkenden uyanıp yola koyulmam lazım çünkü. Kanserden koruyan detoks suyumu içiyor, almam gereken makro ve mikro besin değerlerine uygun olarak kahvaltımı yapıyorum. Formumu korumam, sağlıklı olmam lazım. Arabaya biniyorum, emniyet kemerimi takıyorum. Yılda 1.3 milyon insan ölüyormuş trafik kazalarında World Health Organization’ın verilerine göre.  Okula vardığımda arkadaşlarımı sigara içerken buluyorum. Hepsi aynı fikirdeler: Sigarayı bırakmaları lazım. Neden mi? İçtikleri her bir sigara sağlıklarını ellerinden alıp ömürlerini biraz daha kısaltıyor çünkü. Ortalama bir günüm böyle başlıyor. Her anında hayatın biraz daha uzun yaşamak ümidinde oluyoruz. Sağlık örgütleri kuruluyor, tıp hız kesmeden ilerliyor. Hatta yaşam beklentisi refah düzeyini bile belirleyebiliyor. Peki insan neden yaşamak ister? 

Dini inançların çoğuna göre ölümden sonra yaşam var. Ölümü bir çeşit köprü olarak gören pek çok insan ahiret inancına sahip, bir yandan da reankarnasyon inancı mevcut. Yani genel olarak yok olmayı kabul etmiyoruz. Varlık konusu yüzyıllardır filozofların kafa yorduğu konuların başında geliyor. Peki ya yok olmak? Gökbilimci Carl Sagan ‘Kanıtın yokluğu yokluğun kanıtı değildir.’  diyor Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı eserinde.

Helenistik felsefenin önemli düşünürlerinden biri olan Epikuros, Demokritos’un atom felsefesinden etkilenerek materyalist bir bakış açısıyla insan ruhunun maddi niteliğe sahip olduğunu, ruhun atomların arasında bulunan küçük parçacıklardan oluştuğunu düşünmüştür. Dolayısıyla ölüm bir sondur onun için. Dönelim yaşama isteğine. Ölümden sonra yaşam yok ise yaşam süremizi ençoklamak isteriz elbette. Epikuros gibi mutluluğa ve hazza yönelmek de ölüm bir son ise yaşamdan alınan faydayı ençoklama isteğinin bir sonucu olarak görülebilir.

Peki bilimin, tıbbın ve refah seviyesinin gelişmesine yol açan ölümden sonra yaşam inancından kopuş mudur? Yoksa yaşam süresinin uzaması bilimde ilerleyişin ve refah seviyesinin yükselişinin doğal bir sonucu mudur? Ölümden sonra yaşama inanan insanlar neden uzun süre yaşamak isterler? Yoksa bir içgüdü müdür yaşama isteğine neden olan? Yok olma ihtimali mi korkutur insanları içten içe?

2 thoughts on “Yaşama İsteği

  1. Hey Sinem, translated your article rn (btw you know google translate is kinda unproductive on articles). Mostly i agree with you. But did you ever think most of the humanity making their way towards to the other world because their life styles or wealth’s not satisfying them. I’m not a freaking philosopher but here i am. In here most of the people biting off more they can chew, aand that’s the main problem. People should start to build their inside presence step by step

    Like

    1. Hey AAron, thank you for your interest and comment. I should write more in English! First of all, I think that people escape the world we are living with this “preparation to other world” thoughts. Howevr, here comes another question. Why we have never been satisfied in all human history by any system?

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: